Novalac prenatalne kapsule > Planiranje trudnoće > Gvožđe – od planiranja trudnoće nadalje

Gvožđe – od planiranja trudnoće nadalje

Zašto je gvožđe važno tokom trudnoće?

Gvožđe doprinosi normalnom transportu kiseonika u organizmu i stvaranju krvi. Tokom trudnoće povećava se potreba za gvožđem, što je važno jer gvožđe doprinosi normalnom stvaranju crvenih krvnih ćelija i hemoglobina, ima ulogu u procesu deljenja ćelija; doprinosi normalnoj kognitivnoj funkciji i normalnoj funkciji imunskog sistema; važan je faktor kod nekih enzima.

A šta se događa kod nedostatka gvožđa?

Potrebe trudnice povećavaju se za 20%. Nedostatak gvožđa povećava rizik od preranog porođaja i niže porođajne težine deteta. Važno je da za zdrave trudnice dnevni unos bude što bliži 16 mg. 

Nedostatak gvožđa može uzrokovati anemiju kod majke, pad imuniteta, jak umor, nedostatak koncentracije i poremećaje ishrane. Gvožđe takođe ima ključnu ulogu u zdravom fizičkom i mentalnom razvoju fetusa, kao i u nastanku posteljice.

Kako znaš da ga nema dovoljno?

Za praćenje nivoa gvožđa tvoj ginekolog će naručiti analizu krvi. 

U svakom slučaju preporučuje se voditi računa o prevenciji, odnosno dodavati visokokvalitetno gvožđe visoke apsorpcije putem dodatka ishrani.

Savet: potraži mikroinkapsulirano gvožđe koje ne nadražuje želudac i ne uzrokuje gastrointestinalne tegobe. Mikroinkapsulirani oblik gvožđa nalazi se i u Novalac prenatalnim kapsulama – uz folnu kiselinu i druge ključne hranljive supstance koje su ti potrebne – u samo 1 kapsuli dnevno. 

Mikroinkapsulacija je poseban tehnološki proces u kojem su molekule gvožđe pirofosfata omotane ovojnicom kukuruznog skroba i suncokretovog lecitina kako bi se smanjila njegova organoleptička svojstva.

Najčešći problem kod proizvoda sa gvožđem je neprijatan metalni ukus. Međutim, tehnologija mikroinkapsulacije koja se koristi u proizvodu Lipofer® mikrokapsule uklanja karakterističan metalni ukus rastvora gvožđa.

Njegov jedinstveni mikroinkapsulacijski sistem isporuke sprečava interakciju sa drugim sastojcima hrane. Tako su vrlo osetljivi sastojci hrane kao što su vitamini ili nezasićene masne kiseline zaštićeni od oksidativnog efekta slobodnog gvožđa. Konačni proizvod je stabilan i zadržava svoja nutritivna i senzorna svojstva tokom čitavog roka trajanja. 

Lipofer® mikrokapsule su stabilne u kiselim uslovima i podnose visoke temperature.

Ako se u bilo kojoj fazi trudnoće utvrdi ozbiljan nedostatak gvožđa, posavetuj se sa ginekologom o dodatnoj suplementaciji, koja je više od preventivne nadoknade uz pomoć dodataka ishrani. 

A pre trudnoće?

Nedostatak gvožđa za vreme planiranja trudnoće smanjuje šanse za trudnoću. Prevencijom možeš obezbediti da tvoje telo bude optimalno pripremljeno za početak trudnoće. 

Na šta treba obratiti pažnja?

Kod gvožđa je važno da dnevni unos bude što bliži 16 mg jer prekomerni unos gvožđa može uzrokovati prevremeni porođaj ili manju porođajnu težinu deteta. 

Međutim, prevelik unos gvožđa hranom praktički je nemoguć. Posebna pažnja je potrebna kod primene lekova sa većim dozama gvožđa. To će odrediti ginekolog na osnovu analize nalaza iz krvi. 

Do 70% žena primećuje neprijatna neželjena dejstva kada uzima gvožđe kao dodatak ishrani.

Kod preventivnog dodavanja je vrlo važno odabrati proizvod koji:

  • ne nadražuje želudac, ne uzrokuje zatvor i druge gastrointestinalne tegobe
  • ima visoku apsorpciju
  • ne ostavlja metalni ukus u ustima
  • sprečava oksidaciju nezasićenih masnih kiselina i vitamina

Šta je LIPOFER® gvožđe?

Najčešći problem kod proizvoda sa gvožđem je neprijatan metalni ukus. Međutim, tehnologija mikroinkapsulacije koja se koristi u proizvodu Lipofer® mikrokapsule uklanja karakterističan metalni ukus gvožđa.

Ne zaboravi zdravu ishranu: uključi namirnice koje sadrže gvožđe 

Crveno meso (junetina, jagnjetina), iznutrice, mahunarke (sočivo, pasulj, grašak), orašasti plodovi i semenke, proizvodi od integralnih žitarica, komorač, kupus. 

Izvori:

  1. Haiden, N. Prehrana prvih 1000 dni, Priročnik za nosečnice in matere, knjižica.
  2. EFSA NDA Panel (EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies), 2015. Scientific Opinion on Dietary Reference Values for iron. EFSA Journal 2015; 13 (10):4254, 115 pp.
  3. Chavarro et al. Iron intake and risk of ovulatory infertility. Obstet Gynecol. 2006 Nov;108(5):1145-52.
  4. DeLoughery. Safety of Oral and Intravenous Iron. Acta Haematol. 2019;142(1):8-12.
  5. Lipofoods, data on file, 2015.

Planiranje trudnoće

Briga za novorođenče ne započinje tek kada se rodi, započinje mnogo ranije, pre njegovog začeća. Zdravlje i pravilan nutritivni status majke su najvažniji faktori za uspešan početak, tok i završetak trudnoće. Uravnotežena ishrana, odgovarajuća fizička aktivnost i odgovarajuća okolina održavaju dobro zdravlje žene u reproduktivnom periodu.

Pročitaj članak

Trudnoća

Zdrava ishrana utiče na zdravlje i dobro opšte stanje organizma u svim periodima života, naročito u trudnoći kada se odvija ubrzan prenos hranljivih materija iz tela trudnice prema fetusu, koji ima prednost pri snabdevanju svim potrebnim hranljivim materijama. Za trudnicu je dakle izuzetno važno da svoju ishranu prilagodi povećanoj potrebi za hranljivim materijama.

Pročitaj članak

Novalac prenatalne kapsule su dodatak ishrani. Dodatak ishrani nije zamena uravnoteženoj i raznovrsnoj ishrani.