Priprema za začeće i prvi znakovi trudnoće
Razmišljate o prvom detetu i želeli biste da što više saznate o tome kako se pripremiti i šta vas sve očekuje u devet meseci trudnoće. Dobro je da vas to zanima i da ste spremni za dolazak deteta. Za trudnoću ćete se najbolje pripremiti tako što ćete brinuti o sebi i biti opušteni, naspavani, voljeni i bez neprestanih teških misli.
5 saveta kako se pripremiti za trudnoću
Odluka o detetu trebala bi biti i odluka o zdravom načinu života (koju ćete uvažavati i nakon rođenja deteta). Prihvatite i poštujte obećanja prema sebi i svom detetu. Redovno se krećite na svežem vazduhu, obezbedite sebi raznovrsnu i zdravu ishranu . Za vas smo pripremili pet saveta kako biste se što bolje pripremili za trudnoću.
1. Prekinite loše navike.
Prestanite da pušite, pijete alkoholna pića i smanjite unos kafe i čaja.
2. Budite fizički aktivni.
Svakog dana idite u dugu šetnju na svež vazduh, a nastavite i tokom trudnoće i sa bebom posle porođaja. Na taj način ćete smanjiti stres i očuvati zdravu telesnu težinu koja je vrlo važna za održavanje odgovarajućeg krvnog pritiska i koja će vam pomoći da izbegnete trudnički (gestacijski) dijabetes.
3. Hranite se raznoliko i zdravo.
Uključite što više svežeg povrća i voća u svoje obroke, kvalitetne proteine, integralne žitarice i zdrave masti. Tokom trudnoće telo majke mora da obezbedi krv i za krvotok deteta, zato je važno konzumirati dovoljno namirnica bogatih gvožđem koje doprinosi stvaranju crvenih krvnih ćelija i hemoglobina. Nalazi se u jetri, mesu i mesnim proizvodima, mahunarkama, žitaricama, plodovima mora, tamnozelenom povrću i suvom voću.
4. Uzimajte folnu kiselinu.
Kada razmišljate o začeću, najvažnije je da što pre počnete sa uzimanjem folne kiseline, bar tri meseca pre trudnoće. Folna kiselina smanjuje rizik od rođenja deteta sa oštećenjem neuralne cevi koja povezuje kičmu i mozak. Folna kiselina nalazi se u povrću poput brokolija, spanaća, avokada i špargli, kao i u dodacima ishrani koji bi pored folne kiseline trebali da sadrže i ostale bitne hranljive materije potrebne za trudnoću.
5. Pratite svoj menstrualni ciklus.
Slušajte svoje telo i pratite menstrualni ciklus. Samo na taj način ćete znati otprilike kada su vaši plodni dani; obično se kreću oko 14. dana od prvoga dana menstruacije. Mogu vam pomoći i testovi za ovulaciju.
Prvi znakovi trudnoće: od grčeva do jutarnje mučnine
Nakon oplodnje jajne ćelije u periodu od prvog izostanka menstruacije može da se pojavi jedan od najranijih znakova trudnoće, lagano krvarenje, a kod nekih žena i grčevi koji podsećaju na menstrualne grčeve.
Promene na dojkama takođe su jedan od prvih znakova trudnoće. Mogu biti otečene, bolne, osetljive na dodir, a možete da dobijete utisak da su teže nego inače. Kod trudnica potamni areola, odnosno koža oko bradavica.
Umor je u trudnoći uobičajen i može započeti već nedelju dana nakon začeća. Često se javlja zbog visokog nivoa hormona progesterona, a na njega mogu uticati i niske vrednosti šećera u krvi, nizak krvni pritisak i ubrzana proizvodnja krvi u organizmu. Zato se trudnicama preporučuje mnogo odmora, kao i hrana bogata belančevinama i gvožđem.
Jutarnja mučnina je najpoznatija neprijatna pojava kod trudnica, ali nemojte dozvoliti da vas naziv zavede. Mučnina se ne javlja kod svih žena i ne mora se javljati (samo) ujutro.
Sigurno ste već čuli da neke trudnice imaju zanimljivu želju za određenom hranom. Neke imaju želju za slatkom hranom, druge za kiselom, a mogu i da zavole jela koja prije nisu volele i obrnuto. To je takođe povezano sa hormonalnim promenama.
Najočigledniji znak trudnoće svakako je izostanak menstruacije. Međutim, ni to ne mora biti znak trudnoće jer izostanak mogu uzrokovati i drugi razlozi, poput promene telesne težine, hormonalnih promena, umora, stresa ili prekida uzimanja kontracepcijskih pilula. Da biste potvrdili trudnoću, preporučujemo vam da napravite test za trudnoću i da zakažete pregled kod ginekologa koji vam može trudnoću sa sigurnošću potvrditi.
Neka iščekivanje deteta bude lep period vašeg života
Uprkos navedenim neprijatnostima koje mogu pratiti trudnoću, savetujemo vam da u iščekivanju novog života uživate i slušate svoje telo. Odmarajte se, krećite se, jedite zdravo i ne zamarajte se stvarima na koje nemate uticaj. Posvetite se sebi, partneru i pripremi za novog člana porodice.
Pre začeća, tokom trudnoće i dojenja uzimajte Novalac prenatalne kapsule koje samo u jednoj kapsuli imaju sve neophodne sastojke za zdrav razvoj bebe: aktivnu folnu kiselinu, gvožđe i DHA omega-3 masne kiseline koje omogućavaju pravilan razvoj mozga i vida kod deteta.
Poručite Novalac prenatalne kapsule.